Gry Matematyczne i Logiczne - Rok 2002/2003
XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i logicznych
I Mistrzostwa Polski
Final miedzynarodowy - dzien 2


CE

1. AFISZE (współczynnik 1) Na murze szkoły naklejone zostały afisze (wszystkie mają ten sam rozmiar). Ile - co najmniej - jest tych afiszy ?


CE

2. RACHUNKI DOMINIKA (współczynnik 2) Dominik liczy głośno "1,2,3,4", potem kontynuuje liczenie po cichu i kończy głośno "309,310". Ile liczb policzył on po cichu ?
CECM

3. SPOTKANIE (współczynnik 3) Elane, Méline i Géraldine umówiły się na spotkanie w parku o godzinie 850. Elane przyszła do parku z piętnastominutowym opóźnieniem. Méline przyszła o 3 minuty za wcześnie, a Géraldine przyszła dwie minuty po Elane. O której godzinie spotkały się trzy przyjaciółki ?
CECM

4. SIATKI SZEŚCIANU (współczynnik 4) Oto kilka siatek sześcianu. Jeanne chce sporządzić kostkę do gry, w której jak wiadomo, na ściance przeciwległej do ścianki "6" znajduje się "1". Dla każdej siatki wskazać miejsce "1".


CECMC1

5. TRÓJKĄTY DO KOLOROWANIA (współczynnik 5) Pokoloruj, na rysunku poniżej, możliwie największą liczbę trójkątów tak, aby dwa pokolorowane trójkąty nie miały wspólnego boku.


CMC1

6. PIRAMIDY (współczynnik 6) Te dwie piramidy liczb mają być wypełnione w ten sam sposób. Dokończ wypełnienie drugiej piramidy.


CMC1C2L1L2GPHC

7. Broszura (współczynnik 7) Moja klasa sporządziła broszurę z grami matematycznymi. Nauczycielka zrobiła nam pięć dwustronnych kserokopii, które złożyliśmy na pół, a nastepnie sporządziliśmy z nich dwudziestostronicową broszurę (strona 1 jest na okładce broszury). Oto ksero kartki, na której brakuje numeru strony znajdującej się na lewo. Jaki jest ten numer ?


CMC1C2L1L2GPHC

8. DYLEMAT PORANNY (współczynnik 8) Tego ranka nie wiem jak mam się ubrać. Do wyboru mam sukienkę, spódnicę, spodnie, bluzkę i cztery pary butów. Na ile różnych sposobów mogę się ubrać ?
Uwaga: Aby się ubrać wkładam na siebie jedną górną część odzieży, jedną dolną część oraz jedną parę butów. Jeżeli ubieram sukienkę, to pozostaje mi tylko wybrać buty.
C1C2L1L2GPHC

9. PRODUKCJA RZEMIEŚLNICZA (współczynnik 9) Na słoiku kremu z kasztanów jadalnych można przeczytać nastepujące objaśnienia:
  • Przygotowany z 50g - owoców miąższu kasztanowca - na 100g.
  • Zawartość cukru: 60g na 100g.
Czytamy tam również, że oprócz aromatu waniliowego (o masie do pominięcia) jedynymi składnikami tego wyrobu rzemieślniczego są miąższ kasztanowca i cukier. Jaki jest procent cukru zawartego w miąższu kasztanowca ?
C1C2L1L2GPHC

10. KŁOPOT Z WYBOREM (współczynnik 10) Thomas ma wypełnić prostokąt 5×6 elementami, które znalazł na strychu (patrz rysunek). Zorientował się szybko, że ma tych elementów za dużo. Pomóżcie Thomasowi wypełnić prostokąt (elementy można obracać ale nie wolno ich odwracać).


C1C2L1L2GPHC

11. WYPRZEDAŻ (współczynnik 11) Catherine ma bon towarowy upoważniający do 30% zniżki ważny na jednoczesny zakup trzech artykułów. Podczas, gdy przygotowuje się ona do uregulowania sumy 168 euro, sprzedawczyni oznajmia jej, że kupując jeszcze czwarty artykuł może skorzystać z 40% zniżki. Jednak Catherine ma tylko 168 euro w kieszeni. Po szybkim przeliczeniu uświadamia sobie, że może przecież kupić dodatkowo czwarty artykuł oprócz trzech, które już wybrała i które chce zachować. Jaka jest maksymalna cena czwartego artykułu, który może nabyć ?
C2L1L2GPHC

12. PIRAMIDA LICZB (współczynnik 12) W dwóch górnych rzędach każda liczba napisana na cegle jest iloczynem dwóch liczb napisanych na cegłach, które ją podtrzymują. Jaka liczba musi być napisana na środkowej cegle dolnego rzędu ?


C2L1L2GPHC

13. C.I. (WŁAŚCIWE KODOWANIE) (współczynnik 13)
CI+CI=LY
CIJM+CIJM=JMLY
W tych dwóch równościach ta sama litera zastępuje zawsze tę samą cyfrę, ale ta sama cyfra może być ewentualnie zastąpiona różnymi literami. Żadna liczba nie zaczyna się cyfrą 0. Znaleźć wartość CIJM.
L1L2GPHC

14. PARZYSTOŚĆ JEDNORODNA (współczynnik 14) Numer kodu kasy pancernej FFJM jest codzienne zmieniany ze względów bezpieczeństwa. Ten dzisiejszy kod musi być liczbą czterocyfrową, której zapis nie zaczyna się i nie kończy cyfrą 0. Liczba ta ma być kwadratem liczby całkowitej a jej cztery cyfry muszą mieć taką samą parzystość (tzn. muszą być wszystkie parzyste albo wszystkie nieparzyste). Jaki może być numer dzisiejszego kodu ?
L1L2GPHC

15. ZABAWY NA WODZIE (współczynnik 15) Mathias i Mathilde bawią się puszczając swoje motorówki w basenie Math City, który ma kształt prostokąta 6.50m × 15.60m. Motorówka Mathiasa startuje z naroża basenu i porusza się po linii prostej do przeciwległego naroża ze stałą prędkością 50cm na sekundę. Mathilde natomiast puszcza swój ścigacz w tym samym momencie, co Mathias, z naroża przyległego do naroża, z którego startuje jego motorówka, w linii prostej prostopadłej do toru tej motorówki. Mathilde może ustalać prędkość swojego ścigacza. Jaka musi być ta prędkość, w centymetrach na sekundę, aby ścigacz Mathilde przechwycił motorówkę Mathiasa ? Uwaga: Nie bierze się pod uwagę długości motorówek, a w razie potrzeby, zaokrągla się wynik do centymetra na sekundę.


L1L2GPHC

16. TEREN OJCA I. COLOSO (współczynnik 16) Ojciec Isidore Coloso posiadał teren mający kształt przedstawiony poniżej, na którym znajduje się źródlo (nie zaznaczone na rysunku). Po jego śmierci znaleziono w jego testamencie nastepujące instrukcje: "Teren ma być podzielony na cztery parcele tak, żeby każdy z moich czterech synów otrzymał parcelę o tej samej powierzchni i tego samego kształtu, z dokładnością do jednego odwrócenia. Ponadto każdy mój syn musi mieć bezpośredni dostęp do źródla nie przechodząc przez teren drugiego". Podzielić teren ojca I. Coloso.


L2HC

17. MAGICZNA KULA (współczynnik 17) "Magiczna kula" jest najmniejszą bryłą wypukłą, która zawiera trzy okregi o tej samej średnicy (10cm) i wspólnym środku , leżące w trzech parami prostopadłych płaszczyznach. Wciskamy te "magiczną kulę" między dwie równoległe płaszczyzny nie deformując jej. Jaka jest, co najmniej, odległosc między tymi dwiema płaszczyznami ? Można przyjąć w razie potrzeby √2 ≈ 1,414 i √3 ≈1,732 oraz podać wynik w centymetrach zaokrąglony do setnej części centymetra.
L2HC

18. PODZIAŁ LASU (współczynnik 18) Królewna Śnieżka podzieliła las grzybowy między siedmiu krasnoludków. Las ten ma kształt kwadratu, którego długość boku wyraża się liczbą całkowitą metrów (rysunek poniżej nie zachowuje proporcji). Wszystkie parcele są prostokątne i różne ale wszystkie mają tę samą powierzchnię. Jedna z parcel, którą otrzymał Doc, ma boki całkowitoliczbowe w metrach. Jaka jest, co najmniej, powierzchnia lasu ?





Jesteśgościem na tej stronie

Strona stworzona w 2005 roku przez Artur Hibner, Piotr Kryszkiewicz