Gry Matematyczne i Logiczne - Rok 2004/2005
XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i logicznych
III Mistrzostwa Polski
Final miedzynarodowy - dzien 2


CE

1 - T-shirt (współczynnik 1)

Aby wydrukować motyw na koszulce (TShirt) można użyć "papieru - przenośnika" (papier transfer). Trzeba wydrukować (imprimer) na odwrót ten motyw, następnie przyłożyć papier motywem do koszulki i zaprasować. Po usunięciu papieru na koszulce pojawi się motyw (patrz rysunek). Co trzeba wydrukować na "papierze - przenośniku", ażeby na koszulce pojawił się napis "FFJM"?

CE

2 - Rozcięte koło (współczynnik 2)

Rozetnij to koło (disque) linią prostą tak, żeby po dodaniu liczb w każdej z dwu jego części otrzymać jednakowe sumy.

CECM

3 - Pola figur (współczynnik 3)

Uszereguj nastepujące figury w kolejności rosnącej, ze względu na wielkość ich pól

CECM

4 - Zmęczona... (współczynnik 4)

Maria grała intensywnie w tenisa przez cztery ostatnie dni. W sobotę grała od 18 h do 19 h 30 (od godziny 18 do godziny 1930), w niedzielę od 12 h do 13 h 43 (od 12 do 1343) oraz dodatkowo w ciągu 1 h 55 (w ciągu 1 godziny i 55 minut) wieczorem. W poniedziałek jej mecz trwał 2 h 05 (2 godz. i 5 min.), a we wtorek 117 minut. Maria, bardzo zmęczona, zadaje sobie pytanie, ile czasu spędziła na kortach tenisowych. Pomóż jej i podaj odpowiedź wyrażoną w godzinach (h) i minutach.

CECMC1

5 - Sześciany (współczynnik 5)

Oto cztery bryłki (pieces) utworzone z małych sześcianów.

Która z tych bryłek jest tą, co zazębi się z bryłką przedstawioną poniżej w taki sposob, że powstanie jeden duży sześcian?

CMC1

6 - Uszkodzona drukarka (współczynnik 6)

Uszkodzona drukarka nie drukuje już symboli + , - , × , ÷ , ( , ). Napisala właśnie:

7 2 9 6 4 = 6 4 8 .

Użyj każdego z sześciu symboli co najmniej jeden raz w taki sposób, aby powyższa równość była prawdziwa.

CMC1C2L1L2GPHC

7 - Kostka o 8 ściankach (współczynnik 7)

Oto siatka kostki (dé) o 8 ściankach. Jeżeli ścianka (face) A dotyka stołu, na którym ustawiono kostkę, to jaka jej ścianka jest wtedy skierowana ku górze (vers le haut)?

CMC1C2L1L2GPHC

8 - Poziomy (współczynnik 8)

Geraldine lubi wyświadczac drobne przysługi sąsiadom ze swojej klatki schodowej. Oto co powinna ona zrobić tego popoludnia:

  • wstąpic do François, Thibaut oraz Marguerite i powiedzieć im "dzień dobry" (bonjour)
  • zwrócić Stan'owi DVD od Isa
  • wziąć od Serge'a kluczyki od jego skrzynki pocztowej, która znajduje się na poziomie 1 (niveau 1) i pójść po jego korespondencję
Pomiędzy każdymi dwoma sąsiednimi poziomami (niveau) znajduje się 12 stopni schodów, a winda jest zepsuta. Po ilu stopniach (marches), co najmniej, musi ona wejść i zejść, aby wszystko załatwić (wychodząc od siebie i wracając do siebie)? Uwaga: Stan'owi i Serge'owi nie spieszy się: zarówno jeśli chodzi o DVD jak i o korespondencję, Geraldine nie musi im dostarczyć DVD i korespondencji natychmiast po ich odzyskaniu.

niveau 8 Marguerite
niveau 7 Isa
niveau 6 François
niveau 5 Serge
niveau 4 Thibaut
niveau 3 Géraldine
niveau 2 Stan
niveau 1
C1C2L1L2GPHC

9 - Gwiezdne Wojny (współczynnik 9)

Galaktyka gdzie ukrywa się wróg jest czarna i zawiera 5 pól. Każda przyjazna galaktyka jest biała i zawiera 4 pola. Statki kosmiczne zajmują jedno pole i nigdy nie stykają się, nawet po przekątnej - są one przedstawiane przez czarne kółka. Czy potrafisz rozmieścić 5 statków tak, żeby każda przyjazna galaktyka, każdy wiersz i każda kolumna podanej siatki zawierała dokładnie jedno czarne kółko?

C1C2L1L2GPHC

10 - Trójkąty (współczynnik 10)

Na rysunku każdy mały trójkąt (triangle) jest równoboczny i ma pole równe jeden. Jakie jest pole powierzchni zaznaczonej szarym kolorem (surface grisée)?

C1C2L1L2GPHC

11 - Spadek Maji (współczynnik 11)

Dobrze znana pszczółka Maja podzieliła swój plaster miodu między trójkę dzieci. Każde z nich otrzymało, w jednym kawałku, część plastra składającą się z sześciokątów. Wszystkie części były identyczne z dokładnością do przewracania na drugą stronę. Czy potraficie wykonać i zaznaczyć w karcie odpowiedzi ten podział?

C2L1L2GPHC

12 - Prostokąty (współczynnik 12)

Pewne prostokąty można pokryć płytkami o wymiarach 1 metr na 2 metry. Na rysunku obok jest pokazany prostokąt, dla którego suma obwodów płytek jest równa podwojonemu obwodowi prostokąta. Jakie jest pole prostokąta, w m2, nie bedącego kwadratem, dla którego suma obwodów płytek jest trzy razy większa od jego obwodu?

C2L1L2GPHC

13 - Podział obłoku (współczynnik 13)

Zakładamy, że półokręgi i regularne kratkowanie figury są doskonałe. Czy potraficie rozciąć obłok na 2 kawałki według odcinka prostej lączącego dwa z szesnastu punktów na brzegu prostokąta (i nie idącego poza) w taki sposób, żeby dwa pola różniły się możliwie najmniej jedno od drugiego? W razie potrzeby przyjąć 22/7 dla π.

C2L1L2GPHC

14 - Skrzyżowania (współczynnik 14)

Na kartce papieru umieścić, na chybił-trafił, sześć różnych punktów. Dla każdej pary punktów narysować drogę łaczącą te punkty. Zakłada się, że dwie jakiekolwiek drogi:

  • albo nie mają żadnego punktu wspólnego
  • albo krzyżują się i mają dokładnie jeden punkt wspólny.
Ile będziecie mieć, co najmniej, skrzyżowań?

L1L2GPHC

15 - Podium olimpijskie (współczynnik 15)

Podium olimpijskie widziane z boku ma kształt tej figury. Czy potraficie rozciąć je według linii kratkowania na trzy kawalki w taki sposób, aby otrzymać dwa identyczne kawalki z dokładnością do przesunięcia rownoległego (translacji) i obrotu oraz trzeci, podobny kawałek, z dokładnością do translacji i odwrócenia, którego wszystkie boki są powiększone w tym samym stosunku, względem boków dwóch innych kawałków?

L1L2GPHC

16 - Stopnie w przelewaniu (współczynnik 16)

Mamy trzy słoje A, B i C o pojemności 1, 2 i 3 litry odpowiednio. Na początku słój C jest pusty, inne są napełnione wodą, której temperatury są podane na rysunku. Każdy ruch polega na przelewaniu wody z jednego słoja do drugiego dopóki słój-dawca będzie pusty lub słój-biorca będzie pełny. Temperatura wody w słoju-biorcy staje się wypadkową temperatur po zmieszaniu objętości. Ruch jest oznaczony odpowiednimi literami słojów - dawcy i biorcy. Musicie otrzymać w jednym ze słojów wodę o temperaturze 27° (którykolwiek byłby to słój i jakakolwiek byłaby jego zawartość), wykonując najmniejszą liczbę ruchów i zaczynając przelewanie obowiązkowo od ruchu B → C. Ile, minimalnie, wykonamy ruchów?

L2HC

17 - Kwadratura rozety (współczynnik 17)

Rozeta jest pokazana na rysunku. Trzy figury zaznaczone szarym kolorem nie stanowią jej części. Promienie okręgów są wszystkie identyczne. Czy potraficie ją rozciąć, tzn. rozciąć trzy jej części, według linii prostych, na 6 kawałków i w taki sposób, aby można było nimi pokryć doskonale prostokąt?

L2HC

18 - Cassia i jej skrzynie (współczynnik 18)

Każda z dziewięciu skrzyń Cassii ma długość 1 metra, a przekroje tych skrzyń są kwadratami, których długości boków wyrażają się liczbami całkowitymi, od 1 do 9, decymetrów. Cassia układa skrzynie wzdłużnie na płaskiej podłodze w taki sposób, że każda skrzynia albo leży całkowicie na podłodze, albo na innej skrzyni albo na kilku innych skrzyniach. Widziane z profilu, Cassia mierzy wymiary poziome w jednym kawałku biorąc pod uwagę końce należące do skrzyń, które nie dotykają podłogi. Na przykład, za pomocą pięciu mniejszych skrzyń może ona otrzymac aż 8 decymetrow, jak pokazano na rysunku. Jaką maksymalną długość, w decymetrach, Cassia może otrzymać, używając wszystkich 9 skrzyń lub tylko niektórych z nich?




Jesteśgościem na tej stronie

Strona stworzona w 2005 roku przez Artur Hibner, Piotr Kryszkiewicz