Gry Matematyczne i Logiczne - Rok 2002/2003
XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i logicznych
I Mistrzostwa Polski
Pólfinal

Zadanie 1
CE

1 - Żabka siedzi na jednym z nenufarów (patrz rysunek) i kolejnymi skokami z nenufaru na nenufar sąsiedni zamierza osiągnąć nenufar z kwiatem. Może wykonywać skoki tylko wzdłuż linii pionowych lub wzdłuż linii poziomych. Wykonuje skok ↑ lub ↓, jeśli po tym skoku chce znaleźć się na nenufarze o numerze parzystym, albo wykonuje skok ← lub → , jeśli po tym skoku chce znaleźć się na nenufarze o numerze nieparzystym. Zaznacz strzałkami najkrótszą drogę żabki, po której dotrze ona do nenufaru z kwiatem (na rysunku nenufar ten jest jednocześnie oznaczony liczbą 100).


Zadanie 2
CE

2 - Z czterech zegarów oznaczonych literami A, B, C i D



jeden wskazuje dokładny czas, jeden przyśpieszył o 20 minut, jeden opóźnił się o 5 minut, a jeden przyspieszył o 25 minut. W Karcie Odpowiedzi wpisz literę zegara, który wskazuje dokładny czas.
Zadanie 3
CECM

3 - Dwa jednakowe akwaria napełnione wodą do pełna ważą razem 72 kilogramy, a jedno takie akwarium napełnione wodą do połowy waży 20 kilogramów. Ile kilogramów waży jedno puste akwarium ?
Zadanie 4
CECM

4 - Liczba 145541 jest palindromem, ponieważ czyta się ją tak samo z lewa na prawo jak i z prawa na lewo. Ponadto ma ona pewną szczególną własność - wybrane z niej kolejne liczby dwucyfrowe 14, 45, 55, 54 i 41 są wszystkie różne. Znaleźć największą liczbę będącą palindromem, w której występują tylko trzy cyfry 1, 2, 3 i która ma również tę szczególną własność.
Zadanie 5
CECMC1

5 - W układance utworzonej z 9 jednakowych zapałek znajdują się różne figury geometryczne. Są tam m.in. trójkąt {6,8,9}, 2 romby {1,2,8,7} i {3,4,5,9}, a także 2 trapezy {4,5,6,8,3} i {1,2,9,6,7}. Jak przestawić trzy zapałki, aby otrzymać nową układankę, w której znajdzie się m. in. 5 trójkątów? Na rysunku, w Karcie Odpowiedzi, można zapałki zastąpić odcinkami i nie trzeba oznaczać ich cyframi.


Zadanie 6
CMC1

6 - W kratki taśmy należy wpisać 11 liczb całkowitych nieujemnych, niekoniecznie różnych, ale tak dobranych, aby suma liczb wpisanych w jakiekolwiek trzy kolejne kratki taśmy była zawsze liczbą parzystą, a suma wszystkich jedenastu liczb wpisanych w kratki taśmy była liczbą nieparzystą i najmniejszą z możliwych. W Karcie Odpowiedzi podaj szóstą z tych liczb oraz sumę wszystkich 11 liczb.


Zadanie 7
CMC1C2L1L2GPHC

7 - W rachunku małego Jasia, wykonanym na siedmiu siódemkach, zostały usunięte znaki dodawania + , znaki mnożenia × , a także nawiasy ( ). Wstaw je ponownie na właściwych miejscach, aby następująca równość

7    7    7    7    7    7    7    =   707

była prawdziwa.
Zadanie 8
CMC1C2L1L2GPHC

8 - W grupie 5 dziewcząt niektóre są przyjaciółkami, a inne nie. Każda z dziewcząt ma w tej grupie albo 2 przyjaciółki albo 3 przyjaciółki, a gdy 2 dziewczynki przyjaźnią się, to nie mają nigdy tej samej liczby przyjaciółek w tej grupie. Ela ma w tej grupie 3 przyjaciółki. Amelia przyjaźni się z Kasią. Beata jest również przyjaciółką Kasi. Podaj, w kolejności alfabetycznej, imiona przyjaciółek Dominiki.
Zadanie 9
C1C2L1L2GPHC

9 - Na polach planszy 5 × 5 ustawiono 15 pionków. Jaką najmniejszą liczbę pionków trzeba przestawić na inne wolne pola planszy, aby po tej operacji na każdej linii poziomej i na każdej linii pionowej, a także na każdej z dwóch przekątnych planszy znajdowały się 3 pionki. W Karcie Odpowiedzi podać liczbę przestawionych pionków, zaczernić przestawiane pionki i strzałkami zaznaczyć ich ruchy na nowe pozycje.


Zadanie 10
C1C2L1L2GPHC

10 - Na płaszczyźnie narysowano cztery okręgi o takim samym promieniu. Żadne dwa z tych okręgów nie były styczne, a wszystkie cztery okręgi utworzyły figurę spójną, co oznacza, że z dowolnego punktu tej figury można przemieścić się do każdego innego punktu tej figury poruszając się po łukach okręgów tworzących tę figurę. Jaka może być najmniejsza liczba punktów, w których przecinają się co najmniej dwa z czterech narysowanych okręgów? Uwaga. Rozważaną figurę tworzą same okręgi, a nie koła.
Zadanie 11
C1C2L1L2GPHC

11 - Marek i Radek podzielili między siebie całą zawartość torby z cukierkami. Liczba cukierków Marka była liczbą parzystą, zaś Radka liczbą nieparzystą. Iloczyn piątej części liczby cukierków Marka i czwartej części liczby cukierków Radka był równy sumie czwartej części liczby cukierków Marka i piątej części liczby cukierków Radka. Ile cukierków było w tej torbie przed podziałem?
Zadanie 12
C2L1L2GPHC

12 - Na stole leży tekturowe, zamknięte pudełko, w którym podstawa ABCD jest kwadratem o boku równym 12 cm, górna ściana EFGH jest równoległa do podstawy i też jest kwadratem, ale o boku równym 6 cm. Każda z krawędzi bocznych ma długość 6 cm. W środek S górnej ściany pudełka wbijamy ostrze cyrkla, a drugie ramię cyrkla ustawiamy tak, aby grafit znalazł się w wierzchołku E tej ściany. Cyrklem o takiej rozwartości kreślimy krzywą zamkniętą utworzoną z czterech łuków leżących na ścianach bocznych pudełka. Podać, w centymatrach, długość tej krzywej. Należy podać dokładny wynik.


Zadanie 13
C2L1L2GPHC

13 - Z cyfr 1 i 2 tworzymy ciąg liczb całkowitych L1, L2, L3, ... w taki sposób, że L1 = 2, L2 = 1, L3 = 12, L4 = 121, L5 = 12112, a każda następna liczba w tym ciągu powstaje z dwóch poprzednich przez dopisanie z prawej strony do ostatniej napisanej liczby, liczbę przedostatnią, tzn. Ln+1 = Ln Ln-1. Tak więc L6 = L5 L4 = 12112121. Podać symbole trzech najmniejszych liczb podzielnych przez 11 w ciągu L1, L2, ... , wypisując je w kolejności rosnącej. Uwaga: Przyjmujemy, że liczby tego ciągu napisane są w dziesiątkowym układzie pozycyjnym.
Zadanie 14
L1L2GPHC

14 - Znaleźć najmniejszą wartość wyrażenia



gdzie x i y są liczbami rzeczywistymi. W Karcie Odpowiedzi podać dokładną wartość min W oraz liczby x i y, dla których W osiąga najmniejszą wartość.
Zadanie 15
L1L2GPHC

15 - Kuba zbudował z cyfr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8 wszystkie liczby ośmiocyfrowe C1 C2 ... C8, w których każda z wymienionych cyfr występowała dokładnie jeden raz i każda cyfra, począwszy od trzeciej, była większa od mniejszej z dwóch cyfr bezpośrednio ją poprzedzających, tzn. Ck > min {Ck-1, Ck-2} dla k ≥ 3. Następnie liczby te ustawił w ciąg rosnący. Jaka liczba będzie na 17 miejscu w tym ciągu?
Zadanie 16
L1L2GPHC

16 - W przestrzeni poprowadzono 6 płaszczyzn. Pięć płaszczyzn przechodziło przez punkt O i żadne trzy z tych pięciu płaszczyzn nie przecinały się wzdłuż tej samej prostej. Szósta płaszczyzna nie przechodziła przez punkt O i nie była równoległa do żadnej z pozostałych pięciu płaszczyzn. Podaj maksymalną liczbę części, na które płaszczyzny te mogły podzielić przestrzeń.
Zadanie 17
L2HC

17 - Jaką najwikszą liczbę osi symetrii może mieć figura przestrzenna złożona z trzech różnych prostych, z których żadne dwie nie są równoległe.
Zadanie 18
L2HC

18 - W ośmiokącie P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 wpisanym w koło, czworokąt P1 P3 P5 P7 jest kwadratem o polu 5, a czworokąt P2 P4 P6 P8 jest prostokątem o polu 4. Jakie największe pole może mieć rozważany ośmiokąt ?



Strona stworzona w 2005 roku przez Artur Hibner, Piotr Kryszkiewicz