Gry Matematyczne i Logiczne - Rok 2005/2006
XX Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i logicznych
IV Mistrzostwa Polski
I etap korespondencyjny


CE

1 - Trójkąty (współczynnik 1)

Ile wszystkich trójkątów zawiera figura przedstawiona poniżej?

CE

2 - Klasa sportowców (współczynnik 2)

W klasie na pytanie "Kto uprawia lekkoatletykę?" 16 uczniów podnosi rękę do góry, a na pytanie "Kto gra w siatkówkę?" podnosi się 10 rąk. Każdy uczeń podniósł rękę co najmniej jeden raz, a 4 uczniów podniosło rękę 2 razy. Ilu uczniów jest w tej klasie?

CECM

3 - Duży Lotek (współczynnik 3)

W "Dużym Lotku" losuje się 6 spośród liczb od 1 do 49. W pewnym losowaniu wśród wylosowanych liczb druga była o 1 większa od pierwszej, a każda następna była równa sumie wszystkich poprzednich. Na kuponie Jaś miał skreślone liczby: 2, 3, 7, 12, 20 i 40. Ile trafień najmniej i ile najwięcej mógł mieć w tym losowaniu?

CECM

4 - Gra planszowa (współczynnik 4)

Jeśli na kostce do gry wypadną więcej niż 3 oczka, przesuwam pion na planszy o 5 pól do przodu, jeśli wypadną mniej niż 3 oczka, to cofam go o 3 pola, a jeśli wypadną dokładnie 3 oczka, to pozostawiam go na miejscu. Ile razy wyrzuciłem 3 oczka, jeśli rzucałem kostką 12 razy i ostatecznie przesunąłem pion o 9 pól do przodu?

CECMC1

5 - Podział (współczynnik 5)

Podziel figurę przedstawioną poniżej na 3 jednakowe części (jedna z nich może być odwrócona na drugą stronę w stosunku do pozostałych).

CMC1

6 - Wycieczka do kina (współczynnik 6)

W klasie Filipa jest jedenastu chłopców, a dziewczynek jest mniej. Gdy wszyscy uczniowie przed wyjściem do kina ustawili się parami, to każde dziecko znalazło parę, a liczba par, w których stał chłopiec z dziewczynką była równa liczbie pozostałych par. Ile dziewczynek jest w klasie Filipa?

CMC1C2L1L2GPHC

7 - Genealogia (współczynnik 7)

Lata urodzenia i śmierci Arnolda - przedstawiciela rodu Huxley'ów żyjącego w ubiegłym tysiącleciu - są utworzone z tych samych cyfr. Suma tych czterech cyfr jest liczbą lat Arnolda w chwili śmierci, a ich iloczyn wyraża wiek, w którym to się stało. Podaj rok urodzenia i śmierci Arnolda Huxley'a.

CMC1C2L1L2GPHC

8 - Dziwne czwórki liczb (współczynnik 8)

Liczby 2, 3, 4 i 5, to czwórka kolejnych liczb naturalnych o następujących własnościach:

  • pierwsza liczba dzieli się przez 2, ale nie dzieli się przez 3
  • druga dzieli się przez 3, ale nie dzieli się przez 4,
  • trzecia dzieli się przez 4, ale nie dzieli się przez 5,
  • czwarta dzieli się przez 5, ale nie dzieli się przez 6.
Znajdź następną czwórkę kolejnych liczb naturalnych o powyższych własnościach.

C1C2L1L2GPHC

9 - Trudny rok (współczynnik 9)

Zastąp kreski cyframi 1, 3, 4, 5, 7, 8 i 9 (używając każdej tylko raz) w taki sposób, żeby liczba przedstawiona jako znak zapytania była możliwie najmniejsza.

        +       = 2006 + ?

C1C2L1L2GPHC

10 - Zagadkowa liczba (współczynnik 10)

Maciek wybrał liczbę dwucyfrową, a następnie obliczył kolejno: sumę jej cyfr, iloczyn cyfr i dodatnią różnicę cyfr. Dodał trzy otrzymane w ten sposób liczby i uzyskał 35. Jaką liczbę mógł on wybrać?

C1C2L1L2GPHC

11 - Taras (współczynnik 11)

Franek chce zbudować w swoim ogrodzie prostokątny taras pokryty kwadratowymi płytkami. Zewnętrzne płytki będą zielone, a położone wewnątrz prostokąta - białe. Franek obliczył, że potrzebuje tyle samo płytek zielonych i białych. Jakie będą wymiary tarasu, wyrażone w liczbach płytek? Taras na rysunku nie spełnia warunków zadania.

C2L1L2GPHC

12 - Średnie z kart (współczynnik 12)

Każda z przedstawionych obok kart ma pewną wartość liczbową. Obok karty podano średnią arytmetyczną wartości jej bezpośrednich sąsiadek. Jaka jest wartość karty ?

C2L1L2GPHC

13 - Osobliwy ciąg (współczynnik 13)

W ciągu {Kn} ustalamy dwa wyrazy K1 = 1 i K2 = 2, a dla n ≥ 3 przyjmujemy Kn = Kn-2 + Kn-1 lub Kn = 2 Kn-1 w zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. W ciągu zbudowanym przez Kasię trzydziesty wyraz był liczbą nieparzystą i najwiekszą z możliwych. Jaka to była liczba?

C2L1L2GPHC

14 - Z roku na rok (współczynnik 14)

Uzupełnij podaną równość dwiema liczbami trzycyfrowymi (dwójki z prawej strony równości są wykładnikami potęg).

2005 + 2006 = . . . 2 + . . . 2

L1L2GPHC

15 - Jezioro (współczynnik 15)

Jezioro ma kształt trójkąta, w którego trzech wierzchołkach A, B i C znajdują się porty rybackie. Wszystkie boki tego trójkąta mają długości wyrażone liczbami całkowitymi kilometrów, a kąt B jest 2 razy większy od kąta C. Podaj, w kilometrach, odległości AB, AC i BC między portami wiedząc, że odległość między portami A i C jest możliwie najmniejsza.

L1L2GPHC

16 - Punkty w kwadracie (współczynnik 16)

Sąsiednie punkty w pionie i w poziomie na rysunku poniżej są odległe o 1 cm. Zaznaczony kwadrat ma więc pole 2 cm2. Zawiera on 4 punkty na brzegu i jeden punkt wewnątrz. Jakie jest maksymalne pole kwadratu zawierającego 4 punkty na brzegu i 3 wewnątrz?

L2HC

17 - Cztery figury (współczynnik 17)

Na płaszczyźnie narysowano 2 trójkąty i 2 koła. Ile co najwyżej obszarów płaszczyzny utworzono w ten sposób?

L2HC

18 - Karty magika (współczynnik 18)

Wykonując sztuczkę magik Hic układa z pięciu kawałków czołową stronę czwórki kier. Następnie usuwa środkowy prostokąt i odwracając cztery pozostałe kawałki tworzy nową kartę położoną grzbietem do góry. Odwraca też i środkowy prostokąt, w rzeczywistosci swoją wizytówkę, której stosunek długości do szerokości jest równy 2. Pole wizytówki jest jedną dziesiątą pola wyjściowej czwórki kier. Jaki jest stosunek długości do szerokości karty położonej grzbietem do góry, przedstawiony w postaci ułamka nieskracalnego? Na rysunku poniżej nie zachowano proporcji.




Jesteśgościem na tej stronie

Strona stworzona w 2005 roku przez Artur Hibner, Piotr Kryszkiewicz