Gry Matematyczne i Logiczne - Rok 1997/1998
XII Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i logicznych
Final miedzynarodowy - dzien 1

Zadanie 1
CM

1 - Z 12 zapałek można zbudować kwadrat składający się z 4 mniejszych kwadratów (kwadratów zbudowanych z czterech zapałek). Do budowy kwadratu składającego się z 9 mniejszych kwadratów trzeba wykorzystać 24 zapałki. Ile potrzeba zapałek do budowy dużego kwadratu składającego się ze 100 mniejszych kwadratów ?


Zadanie 2
CM

2 - Cyfrowy licznik po włączeniu, pokazuje kolejno liczby 00, 01, ..., 99. Ojciec Jasia, Pan Wspak, obrócił licznik o 180°, jak pokazuje to rysunek poniżej. Jaś włączył tak obrócony licznik i obserwuje jego kolejne wskazania. W pewnym momencie zauważył liczbę dwucyfrową 58. Jakie będzie następne wskazanie licznika ?


Zadanie 3
CMC1

3 - W pewnej grze można zdobyć 3 punkty za akcję typu A, 5 punktów za akcję typu B oraz 7 punktów za akcję typu C. W jednym z meczów ekipa FFJM zdobyła 20 punktów. Na ile sposobów można ułożyć tabelkę wyników ?


Zadanie 4
CMC1

4 - Romek idzie do sklepu po cukierki. Jest ich w tym sklepie duży wybór i znajdują się w różnych słojach ustawionych rzędem na półce. Romek bierze 2 cukierki z pierwszego słoja, 4 cukierki z drugiego słoja, 6 cukierków z trzeciego słoja, i przesuwając się w prawo, bierze każdorazowo o 2 cukierki więcej z każdego następnego słoja. Po wzięciu cukierków z ostatniego słoja powraca do poprzedniego słoja, bierze z niego dokładnie tyle cukierków ile wziął za pierwszym razem, a następnie cofając się, bierze z każdego słoja tyle cukierków, ile brał z tego słoja za pierwszym razem. W rezultacie wziął łącznie 98 cukierków. Ile słoi z cukierkami było na półce ?
Zadanie 5
CMC1C2L1L2GPHC

5 - Na tablicy rozdzielczej jest sześć lampek, z których dwie są zapalone. Za każdym dotknięciem jednej z tych lampek zmienia ona swój stan (gaśnie - gdy była zapalona, zapala się - gdy była zgaszona) i stan swój zmienia również każda lampka sąsiadująca z daną lampką. Ile lampek trzeba dotknąc, aby możliwie najszybciej zgasić całą tablicę ?


Zadanie 6
CMC1C2L1L2GPHC

6 - Po zakończeniu budowy piramidy faraona Amatefisa III zauważono, że potężne posągi królowej (oznaczone na rysunku literą K) oraz faraona (oznaczone literą F) zostały umieszczone odwrotnie. Aby ustawić posągi na właściwych miejscach należy przesunąć je bardzo ostrożnie poprzez wolne cztery kwadratowe sektory. Posągi są tak dużych rozmiarów, że w trakcie przesuwania nie mogą się wymijać. Na przesunięcie jednego z tych posagów z jednego sektora do sektora sąsiedniego potrzeba całego dnia, a dziennie można przesunąć tylko jeden posąg. Ile dni zajmie cała operacja ustawiania posągów królowej i faraona na właściwe miejsca ?


Zadanie 7
C1C2L1L2GPHC

7 - Właściciel parceli o nieregularnym kształcie zamierza ją podzielić pomiędzy trzech synów w taki sposób, aby wszystkie trzy części miały taki sam ksztalt i taką samą powierzchnię. Części parceli zaznaczone na planie muszą się nakładać na siebie wprost lub po odwróceniu, a linie podziału muszą przebiegać wzdłuż linii kratek.


Zadanie 8
C1C2L1L2GPHC

8 - Mathias zaprosił Matyldę do Prostych Kątów, swojego rodzinnego miasteczka. Ulice miasta przebiegają wzdłuż boków małych kwadratów planu pokazanego na rysunku poniżej. Mathias mieszka w punkcie A i chce pójść z Matyldą do B, aby zwiedzić muzeum "Złotych Kwadratów". Matylda zauważa, że najkrótsza trasa ma długość 1400m. "To prawda - mówi Mathias - ale tras tej długości jest wiele". Ile jest różnych tras długości 1400 m prowadzących z A do B ?


Zadanie 9
C1C2L1L2GPHC

9 - Litery od a do i należy zastąpić liczbami całkowitymi od l do 9 w taki sposób, aby suma liczb umieszczonych w wierzchołkach szarego kwadratu powiększona o sumę liczb umieszczonych w wierzchołkach czarnego kwadratu była równa sumie liczb umieszczonych w wierzchołkach białego kwadratu, i aby ponadto prawdziwe były nierównosci: a < b, i < h < g < f oraz e < d.


Zadanie 10
C2L1L2GPHC

10 - "Superekspresowe" metro składa się z dwóch oddzielnych linii zamknietych i ma 36 stacji ponumerowanych kolejnymi liczbami calkowitymi. Na każdej stacji jest jeden peron wspólny dla obu linii. Po każdej linii kursuje jeden pociąg. Pociąg kursujący po linii wewnętrznej porusza się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i zatrzymuje sią na co dziesiątej stacji, a pociąg poruszający się po linii zewnętrznej porusza się w kierunku przeciwnym i zatrzymuje się na co trzynastej stacji. Czas przejazdu pomiędzy dwiema kolejnymi stacjami wynosi 3 minuty (pomijamy czas postoju pociągu na stacjach, na których zatrzymuje się). Stoimy na stacji nr l, na której zatrzymały sie obydwa pociagi i chcemy możliwie najszybciej znaleźć się na stacji nr 14 z jedną przesiadką. Po ilu minutach osiągniemy ten cel?
Zadanie 11
C2L1L2GPHC

11 - Cecylia i Maciek budują wieże z jednakowych krążków białych i czerwonych. Wieża Maćka ma mieć taką samą wysokość jak wieża Cecylii i obydwie wieże mają być budowane według tych samych reguł:
  • na każdy biały krążek trzeba położyć co najmniej dwa krążki czerwone
  • nie można położyć więcej niż trzy krązki czerwone jeden na drugim
Ponadto w wieży Cecylii musi być o dwa krążki czerwone więcej niż w wieży Maćka.Jaką najmniejszą liczbe krążków muszą oni wykorzystać do zbudowania takich dwóch wież ?
Zadanie 12
L1L2GPHC

12 - Walenty otrzymał na urodziny tort o oryginalnym kształcie (patrz rys. poniżej) i zaprosił na przyjęcie pięciu przyjaciół. Po krótkim namyśle udało mu się podzielić tort na 6 porcji o jednakowej powierzchni i jednakowym kształcie. Jak on to zrobił?


Zadanie 13
L1L2GPHC

13 - Sześcienna bryła sklejona jest z 8 małych kostek o krawędzi 0,5 dm wykonanych z bardzo twardego drewna. Ambitny kornik próbuje przedostać się z wierzchołka A do wierzchołka B i ma dwie możliwosci: może przechodzić po powierzchni bryły lub drążyć kanalik w kleju przechodząc pomiędzy ścianami dwóch małych kostek. Nie może jednak drążyć kanalików w twardym drewnie z którego wykonane są małe kostki. Jaką długość ma najkrótsza droga, którą wybierze kornik ? Wyniki podać w milimetrach po zaokrągleniu do liczby całkowitej.


Zadanie 14
L1L2GPHC

14 - W każdą kratkę tablicy 3×3 należy wpisać inną liczbę całkowitą dodatnią w taki sposób, aby iloczyny trzech liczb wpisanych w kratki leżące w linii poziomej lub pionowej były zawsze takie same i żeby największa z dziewięciu liczb wpisanych w kratki tablicy była możliwie najmniejsza.


Zadanie 15
L2HC

15 - Notariusz informuje Franciszka o przypadającej mu części spadku po śmierci wuja urodzonego w 1898 roku: "... Franciszkowi, wielkiemu miłośnikowi liczb, zapisuję najmniejszą sumę dolarów taką, która przy dzieleniu przez 98 daje resztę 20, przy dzieleniu przez 589 daje resztę 120, przy dzieleniu przez 1998 daje resztę 400, a przy dzieleniu przez 2898 daje resztę 580. Sumą tę należy wypłacić Franciszkowi tylko wtedy, gdy znajdzie on tę liczbę w czasie nie dłuższym niż pół godziny od chwili zapoznania się z treścią testamentu ...". Ile dolarów otrzymał Franciszek, jeśli spełnił wymagania wuja ?
Zadanie 16
L2HC

16 - Pchełka skacze po polach szachownicy 6×6 (pola szachownicy są kwadratami o boku l cm) wykonując skoki długości l, 2, 3, 4 lub 5 cm ze środka jednego pola na środek innego pola leżącego na tej samej linii poziomej lub pionowej i za każdym razem zmienia kierunek skoku. Startuje z pewnego pola szachownicy i powraca do niego przechodząc jednokrotnie przez pozostałe pola. Na rysunku pokazano przykład trasy pchełki o długości 60 cm. Jaką długość ma najkrótsza oraz najdłuższa trasa pchełki rozpoczynająca się i kończąca się w tym samym polu szachownicy.





Strona stworzona w 2005 roku przez Artur Hibner, Piotr Kryszkiewicz