Gry Matematyczne i Logiczne - Rok 1997/1998
XII Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i logicznych
Final krajowy

Zadanie 1
CM

1 - Liczby 2, 3, 4, 5 i 7 należy wpisać w puste kratki w takiej kolejności, aby po wykonaniu zaznaczonych działań arytmetycznych otrzymać wynik możliwie największy.


Zadanie 2
CM

2 - Sześć kostek domino FFJM należy tak ułożyć na polach tablicy 3×4 (jedna kostka pokrywa dwa pola), aby w każdej linii poziomej tablicy występowały litery J oraz M i dwukrotnie litera F, a do kładnie w jednej z tych linii pojawił się napis FFJM. Kostek domino nie można obracać. W przypadku większej liczby rozwiązań podać jedno z nich.


Zadanie 3
CMC1

3 - Papierowy pasek o szerokości 1 cm zginamy pod kątem prostym w trzech miejscach i następnie sklejamy dwa końce paska, które nakładają się na kwadrat 1 cm × 1 cm. Pasek ten otacza zaciemniony kwadrat o polu 100 cm2. Jaką długość miał ten pasek papieru ?


Zadanie 4
CMC1

4 - W każdej z klas Va i Vb było po kilkunastu uczniów (więcej niż 10, ale mniej niż 20). Liczby uczniów w tych klasach były nieparzyste i różniły się o 4. Gdy klasy te połączono w jedną klasę piątą, to okazało się, że liczba chłopców w tej połączonej klasie była dwukrotnie większa od liczby dziewcząt. Ile dziewcząt było w tej połączonej klasie ?
Zadanie 5
CMC1C2L1L2GPHC

5 - Matylda i mateusz poszukujący skarbu FARAONA znajdują się przed drzwiami do skarbca. Dzieci wiedzą, że drzwi te otworzą, gdy nacisną na jedną z liter napisu kołowego "SKARB FARAONA" (jak na rysunku), ale nie znają tej litery. Wiedzą też, że naciśnięcie niewłaściwej litery powoduje całkowite zablokowanie drzwi do skarbca. Nagle, pojawia się dobroduszny staruszek i powiada do nich: "Wiem, że macie uczciwe zamiary i dlatego wyjawię wam sekret, który pomoże odszukać właściwą literę. Należy rozpocząć od pierwszej litery słowa SKARB i przechodzić do nstępnych liter według następującej reguły:
  • jeżeli jesteśmy na spółgłosce, to przesuwamy się o 3 litery w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara
  • jeżeli natrafimy na samogłoskę, to musimy cofnąć się o 2 litery.
Jeżeli, rozpoczynając od litery S jako pierwszej, będziemy notować kolejne litery na które będziemy trafiać stosując się do podanej reguły, to 1998-ma litera pozwoli wam otworzyć drzwi do skarbca". Po tych słowach staruszek znika, a dzieci numerując kolejne litery S, R, A, B, ... szybko znalazły właściwą literę. Podaj tę literę.


Zadanie 6
CMC1C2L1L2GPHC

6 - Kwadratowa plansza (5×5) podzielona jest na 25 pól kwadratowych takiej samej wielkości jak ściany sześciennej kostki do gry. Kostkę kładziemy na polu w lewym dolnym rogu planszy i toczymy do położenia w prawym górnym rogu planszy. Każdy ruch kostki, po którym przetacza się ona z danego pola na pole sąsiednie polega na obrocie kostki o 90° dookoła krawędzi pokrywającej się ze wspólnym bokiem sąsiadujących pól. Takie ruchy możemy wykonywać tylko w prawo lub w górę planszy. W każdym z 9 położeń kostki na polach planszy odczytujemy i dodajemy do siebie liczby oczek widoczne na górnej ścianie kostki. Jaką największą sumę możemy uzyskać ? Przypominamy, że w typowej kostce do gry sumy oczek na ścianach przeciwległych są równe 7.
Zadanie 7
C1C2L1L2GPHC

7 - Kostki domino mogą służyć do oznaczania niektórych liczb jedno- i dwucyfrowych. Na przykład kostka oznacza liczbę 43, kostka liczbę 5, a kostka liczbę 50. Mamy kompletny zestaw 28 kostek domino w którym występują wszystkie pary oczek utworzonych z liczb od 0 do 6. Przy pomocy czterech z nich chcemy zapisać mnożenie



w którym liczba czterocyfrowa EFGH jest największa z możliwych. Napisz otrzymaną liczbę EFGH cyframi.
Zadanie 8
C1C2L1L2GPHC

8 - Mamy trzy jednakowe papierowe trójkąty prostokątne nierównoramienne. Jeżeli jeden z nich przetniemy wzdłuż wysokości h wychodzącej z wierzchołka kąta prostego, to będziemy mieli 4 trójkąty prostokątne podobne, z których dwa będą nadal jednakowe. Taką operację przecinania możemy powtarzać wybierając jeden z posiadanych trójkątów prostokątnych i przecinając go wzdłuż wysokości wychodzącej z wierzchołka kąta prostego. Po jakiej, najmniejszej liczbie operacji przecinania otrzymamy zestaw trójkątów, w którym każde dwa mają różne pola ?


Zadanie 9
C1C2L1L2GPHC

9 - Książka, którą czyta Bartek ma 200 stron. Drugi rozdział tej książki rozpoczyna się na początku pewnej strony, a ostatnie zdanie tego rozdziału jest na końcu innej strony. Bartek zauważył ze zdziwieniem, że jeśli doda cyfry numerów dwóch pierwszych stron drugiego rozdziału, to otrzyma liczbę 18 i taką samą liczbę otrzyma gdy doda cyfry numerów dwóch ostatnich stron tego rozdziału. Ile stron ma drugi rozdział książki Bartka ?
Zadanie 10
C2L1L2GPHC

10 - W czworokącie wypukłym ABCD o polu 100 cm2 środki boków AB, BC, CD i DA oznaczono literami P, Q, R i S. Wewnątrz trójkąta APS wybrano punkt M, a punkty symetryczne do punktów P, Q, R i S względem M oznaczono przez P1, Q1, R1 i odpowiednio S1. Obliczyć pole czworokąta P1Q1R1S1.
Zadanie 11
C2L1L2GPHC

11 - Zosia napisała liczbę dwucyfrową, pomnożyła tę liczbę przez iloczyn jej cyfr i otrzymała wynik 192. Janek niezależnie od Zosi napisał liczbę dwucyfrową większą od liczby Zosi, a gdy pomnożył swoją liczbę przez iloczyn cyfr tej liczby, to otrzymał taki sam wynik jak Zosia. Jaką liczbę napisał Janek ?
Zadanie 12
L1L2GPHC

12 - Znaleźć największą liczbę naturalną n, dla której układ nierówności: 1≤x≤2, 2≤x2≤4, ..., n≤xn≤2n ma rozwiązanie i dla otrzymanej liczby n podać najmniejszy i największy element w zbiorze wszystkich liczb x spełniających te nierówności.
Zadanie 13
L1L2GPHC

13 - Ogrodnik ma działkę w kształcie trapezu, w którym długości wszystkich boków są liczbami całkowitymi metrów, a pole jest również liczbą całkowitą m2. Dłuższa podstawa tego trapezu ma długość 70 m, a dwa boki nierównoległe do podstawy mierzą odpowiednio 104 m i 50 m. Jaką długość ma krótsza podstawa tego trapezu ?
Zadanie 14
L1L2GPHC

14 - Na dowolnie wybranych polach pokratkowanej nieskończonej płaszczyzny ustawiamy 61 pionów, przy czym na danym polu nie może znaleźć się więcej niż 1 pion. Dla każdego ustawienia 61 pionów znajdujemy najmniejszą liczbę n o własności, że jeśli z tego ustawienia usuniemy n odpowiednio wybranych pionów, to pozostałe będą na leżały na polach, które nie mają wspólnych wierzchołków. Znaleźć największą z tych wszystkich liczb n.
Zadanie 15
L2HC

15 - Liczby naturalne 1, 2, 3, ..., 2n ustawiamy na okręgu w porządku x1, x2, x3, ..., x2n (jak na rysunku) w taki sposób, aby bezwzględna wartość różnicy każdej pary sąsiednich liczb była równa albo 2, albo 3. Podać, dla jakich parzystych liczb 2n takie ustawienie jest możliwe i wyznaczyć dla tych liczb najmniejszą możliwą wartość funkcji

S2n(x1, x2, ..., x2n) = | x1 - x2 | + | x2 - x3 | + ... + | x2n - x1 |.


Zadanie 16
L2HC

16 - W okrąg o średnicy D = 25/4 cm wpisujemy wszystkie trójkąty o bokach całkowitoliczbowych (w centymetrach) i obliczamy pola tych trójkątów. Podać najmniejszą i największą z otrzymanych liczb.



Strona stworzona w 2005 roku przez Artur Hibner, Piotr Kryszkiewicz